Doklady potrebné pri preprave nebezpečných vecí podľa ADR
Okrem dokladov vyžadovaných inými predpismi musí byť dopravná jednotka prepravujúca nebezpečné veci vybavená týmito dokladmi:
-
- prepravný doklad (nákladný list) predpísaný v bode 5.4.1, ktorý zahŕňa všetky prepravované nebezpečné veci, a ak je to potrebné, osvedčenie o ložení kontajnera alebo vozidla predpísané v bode 5.4.2 ADR,
- písomné pokyny (pre prípad nehody) predpísané v bode 5.4.3 ADR, ktoré sa vzťahujú na všetky prepravované nebezpečné veci,
- prostriedky na zistenie totožnosti každého člena osádky, ktoré obsahujú fotografiu, v súlade s bodom 1.10.1.4 ADR.
- osvedčenie o schválení vozidla uvedené v bode 9.1.3 ADR na každé vozidlo dopravnej jednotky, ak je požadované
- osvedčenie o školení vodiča, ktoré je predpísané v bode 8.2.1 ADR,
- kópia povolenia na vykonanie prepravy, ktorá je predpísaná v bodoch 5.4.1.2.1(c) alebo (d) alebo 5.4.1.2.3.3 ADR.
Upozornenie
V prípade prázdnych vyčistených cisterien, v ktorých sa predtým prepravovali nebezpečné veci, je potrebné mať doklad o ich vyčistení. V takom prípade nie sú cisterny označené oranžovými tabuľami prípadne veľkými bezpečnostnými značkami. Doklad o vyčistení nemá predpísaný vzor. Dohoda ADR ho nepredpisuje. Každá čistička vydáva doklad o vyčistení podľa vlastného uváženia alebo doklad, ktorý pripravilo medzinárodné združenie čistiacich staníc EFTCO.
Prepravný doklad (nákladný list) na prepravu nebezpečných vecí musí podľa bodu 5.4.1.1.1 ADR obsahovať tieto údaje:
a) identifikačné číslo látky, ktorému predchádzajú písmená UN (napríklad UN 1098),
b) vlastné dopravné pomenovanie veci, a ak je to potrebné, doplnené podľa bodov 3.1.2.8.1, prípadne technické pomenovanie v zátvorkách a 3.1.2.8.1.1 ADR (napríklad ALYLALKOHOL),
c) pre triedu 1: číslo podtriedy a skupinu znášanlivosti (klasifikačný kód) zo stĺpca (3b) tabuľky A kapitoly 3.2 ADR a v zátvorkách čísla vzorov bezpečnostných značiek iných ako 1, 1.4, 1.5 a 1.6,
pre triedu 7: číslo triedy „7“,
pre ostatné triedy (2, 3, 4, 5, 6, 8, 9): čísla vzorov bezpečnostných značiek priradené danej látke a uvedené v stĺpcoch (5) prípadne (6) tabuľky A kapitoly 3.2 ADR. Druhá a tretia bezpečnostná značka je uvedená v zátvorke [napríklad: 3(6.1)]. Ak látky alebo predmety nemajú v tabuľke A ADR priradenú bezpečnostnú značku, tak bude uvedené číslo triedy,
pre lítiové batérie čísiel UN3090, UN3091, UN3480, UN3481: číslo triedy 9
d) obalová skupina látky alebo predmetu (napríklad II), pred ktorou môžu byť prvé písmená slov „obalová skupina“ v jazykoch používaných v zmysle bodu 5.4.1.4.1 ADR (v slovenčine napríklad „OS II “, v angličtine „PG II “),
e) počet a opis obalov, aj nádob IBC a veľkých obalov. UN kódy obalov sú len ako doplnenie opisu, napríklad: 1 debna (4G) – kódy obalov nemusia byť,
f) celkové množstvo každej prepravovanej látky (napr. objem, celková hmotnosť, v prípade triedy 1 aj čistá hmotnosť…),
Poznámka: V prípade podlimitnej prepravy podľa bodu 1.1.3.6 musí byť zápis doplnený o celkové množstvo prepravovaných nebezpečných vecí v každej dopravnej kategórii na dopravnej jednotke podľa bodu 1.1.3.6.3,
g) meno a adresa odosielateľa,
h) meno a adresa príjemcu/ov:
Ak sú nebezpečné veci dodávané viacerým príjemcom, ktorí nemôžu byť identifikovaní pred začiatkom prepravy, môžu byť so súhlasom príslušného orgánu namiesto toho uvedené slová „Dodávané na predaj – Delivery sale“,
i) vyhlásenie požadované akoukoľvek osobitnou dohodou,
k) obmedzujúci kód tunela uvedený v stĺpci (15) tabuľky A kapitoly 3.2 ADR pre danú prepravovanú látku.
Poradie zápisu údajov podľa jednotlivých bodov musí byť v nasledujúcom poradí: a), b), c), d) a k). Ostatné údaje sú v ľubovoľnom poradí.
Príklady zápisov:
Na triedy 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9:
„UN 1098 ALYLALKOHOL, 6.1(3), I, (C/D)“ alebo
„UN 1098 ALYLALKOHOL, 6.1(3), OS I, (C/D)“
Na triedu 1:
„UN 0081 TRHAVINA VÝBUŠNÁ, TYP A, 1.1D,(B1000C)“
Na triedu 7:
„UN 2915 RÁDIOAKTÍVNY MATERIÁL, ODOSIELANÝ V KUSE TYPU A, 7, (E)“
Na lítiové batérie:
„UN 3090 LÍTIOVO-KOVOVÉ BATÉRIE, 9, (E)“
Údaje musia byť uvedené v úradnom jazyku odosielateľa a tiež, ak tento jazyk nie je angličtina, francúzština alebo nemčina v jazyku anglickom, francúzskom alebo nemeckom.
Dopravný doklad musí byť podľa požiadaviek pre jednotlivé triedy doplnený o nasledujúce doplňujúce ustanovenia:
- pre triedu 1 pozri bod 5.4.1.2.1 ADR
- pre triedu 2 pozri bod 5.4.1.2.2 ADR
- pre triedu 4.1 alebo 5.2 pozri bod 5.4.1.2.3 ADR
- pre triedu 6.2 pozri bod 5.4.1.2.4 ADR
- pre triedu 7 pozri bod 5.4.1.2.5 ADR
Podľa druhu prepravovanej látky (nebezpečné látky a predmety, nebezpečné odpady, vyprázdnené nevyčistené obaly …) budú upravené aj zápisy v prepravných dokladoch takto:
Príklady ďalších zápisov:
- pre nebezpečné odpady:„UN 1230 ODPAD METANOL, 3(6.1), II, (D/E)“ alebo
„UN 1993 ODPAD HORĽAVÁ KVAPALNÁ LÁTKA, I.N. (toluén a etylalkohol), 3, II, (D/E)“ - pri preprave nebezpečných vecí v záchranných obaloch:„UN 1263, FARBY, 3, II, (D/E). Záchranný obal“
- pri preprave prázdnych zadržiavacích prostriedkov so zvyškami nebezpečných vecí (okrem triedy 7) sa na začiatku alebo na konci opisu uvedú slová ,,VYPRÁZDNENÝ, NEVYČISTENÝ,, alebo ,,ZVYŠOK, POSLEDNÝ NÁKLAD,, napríklad:
,,UN 1263 FARBY, 3, I, (D/E) ZVYŠOK, POSLEDNÝ NÁKLAD,,
alebo
,,VYPRÁZDNENÉ, NEVYČISTENÉ UN 1263 FARBY, 3, I, (D/E),,
Príklady vyprázdnených nevyčistených obalov po nebezpečných veciach:
a) pri preprave vyprázdnených nevyčistených obalov: po opise vyprázdnenej nádoby (obalu), nádoby IBC, veľkého obalu uviesť čísla vzorov bezpečnostných značiek prepravovanej látky uvedené na obale napríklad:„VYPRÁZDNENÝ OBAL, 6.1(3)“
b) ak boli posledné naložené veci triedy 2, tak zápis môže byť:
„VYPRÁZDNENÉ OBALY, 2, (E)“
c) ak naposledy naložené veci v obaloch patrili do triedy 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 5.2, 6.1, 8 alebo 9, tak zápis môže byť napríklad:
„VYPRÁZDNENÉ OBALY SO ZVYŠKAMI 3, 6.1, 8“
d) pri preprave vyprázdnených nevyčistených nesnímateľných a snímateľných cisterien, batériových vozidiel, prenosných cisterien atď:„VYPRÁZDNENÉ CISTERNOVÉ VOZIDLO, POSLEDNÝ NÁKLAD: UN 1017 CHLÓR, 2.3(8)(5.1), (C/D)“alebo
„VYPRÁZDNENÝ CISTERNOVÝ KONTAJNER, POSLEDNÝ NÁKLAD: UN 1098 ALYLALKOHOL, 6.1(3), I, (C/D)“
pri návrate vyprázdnených, nevyčistených, zadržiavacích prostriedkov ( napríklad cisternové vozidlá … ) odosielateľovi, môže sa použiť prepravný doklad z prepravy keď boli plné – množstvo látky sa prečiarkne a dopíše sa zápis:
„VRACAJÚCI SA PRÁZDNY, NEVYČISTENÝ“ – pozri bod 5.4.1.1.6.2.3 ADR,
- pri preprave látok nebezpečných pre životné prostredie (vodné prostredie) – informácia sa dá získať z označenia kusa značkou (ryba a strom), od odosielateľa, výrobcu, z karty bezpečnostných údajov atď.
„UN 1203 MOTOROVÝ BENZÍN, 3, II, (D/E). Nebezpečný pre životné prostredie“alebo “
„UN 1203 MOTOROVÝ BENZÍN, 3, II, (D/E). Znečisťujúci more/nebezpečný pre životné prostredie“
- pri preprave ohňostrojných telies UN 0333, 0334, 0335, 0336 a 0337- ak sú zatriedené príslušným orgánom podľa bodu 5.4.1.2.1 (g) je doplňujúci zápis:
„Zatriedenie ohňostrojných telies príslušným orgánom XX s osvedčením ohňostrojného telesa XX/YYZZZZ“.
- pri preprave tovaru v zaplynovanej nákladnej prepravnej jednotke – doplniť zápis o nasledujúce údaje:
„UN 3359 zaplynovaná nákladná prepravná jednotka, 9“ alebo
„UN 3359 zaplynovaná nákladná prepravná jednotka, trieda 9“ doplnené o dátum a čas zaplynenia a druh a množstvo použitého zaplynovacieho prostriedku.
- Pri preprave vozidiel alebo kontajnerov, ktoré sú chladené alebo klimatizované a pred prepravou nie sú úplne vyvetrané, musia obsahovať zápis, ktorý sa skladá z písmen UN, identifikačného čísla chladiaceho alebo klimatizačného média, pomenovania zo stĺpca (2) tabuľky A doplnené o slová „AKO CHLADIACE MÉDIUM“ alebo „AKO KLIMATIZAČNÉ MÉDIUM“:
„UN 1845 OXID UHLIČITÝ, TUHÝ AKO CHLADIACE MÉDIUM“
Ďalšie osobitné zápisy v nákladnom liste sú uvedené v nasledujúcich bodoch ADR:
5.1.1.1.7, 5.4.1.1.11, 5.4.1.1.13 – 5.4.1.1.17, 5.4.1.1.20, 5.4.1.1.21 a v osobitných ustanoveniach kapitoly 3.3 ADR
Vzor pepravného dokladu pri preprave nebezpečných vecí – formát PDF
Vzor pepravného dokladu pri preprave nebezpečných vecí – formát DOC
Písomné pokyny (pre prípad nehody) majú jeden vzor uvedený v bode 5.4.3.4 ADR. V platí iba vzor ADR 2017 – pozri hlavnú stránku „Písomné pokyny“.
Povinnosť dopravcu:
Dopravca musí zabezpečiť vodičovi a členom osádky vozidla písomné pokyny v jazyku každého člena osádky, v ktorom sú schopní pokyny čítať a rozumejú im. Musí zabezpečiť, že rozumejú týmto pokynom a sú schopní ich správne vykonať – bod 5.4.3.2 ADR.
Povinnosť členov osádky vozidla:
Členovia osádky sa pred cestou musia sami informovať o naložených nebezpečných veciach a oboznámiť sa s písomnými pokynmi.
Písomné pokyny (pre prípad nehody) musia byť na dopravnej jednotke podľa vzoru uvedenom v bode 5.4.3.4 – pozri túto web stránku: „ADR a oficiálne stránky OSN/písomné pokyny“
Písomne pokyny podľa ADR – formát PDF
Osvedčenie ADR o školení vodiča
musia mať všetci vodiči, ktorí prepravujú nebezpečné veci na dopravných jednotkách označených oranžovými tabuľami. Po absolvovaní školenia a skúšky dostanú vodiči medzinárodné ADR – osvedčenie. Platí 5 rokov odo dňa skúšky. Obsahuje informácie, ktoré nebezpečné veci môže vodič voziť, na ktorých vozidlách a akým spôsobom (v cisternách, inak v cisternách, triedy a UN).
Osvedčenia vydané do konca roku 2012, t.j. 31.12.2012, platia do termínu platnosti – pozri bod 1.6.1.21 ADR. Nový vzor osvedčenia (tzv. kartičkový) sa v SR vydáva od 1.1.2013. Osvedčenie je v úradnom jazyku štátu ktorý ho vydáva a názov slová ,,PLATNÉ DO,, a zadná strana sa prekladá do anglického, francúzskeho alebo nemeckého jazyka.
Osvedčenie o školení vodiča 2011 – formát pdf
Osvedčenie o schválení vozidla na prepravu určitých nebezpečných vecí
sa vydáva na schválené vozidlá, označené ako EX/II a EX/III – na prepravu výbušnín, FL a AT – na prepravu látok v cisternových a batériových vozidlách a vo vozidlách prepravujúcich cisternové prepravné zariadenia a MEMU – mobilná jednotka na výrobu výbušnín. Osvedčenie platí maximálne 1 rok a na Slovensku ho vydáva 13 STK – pozri „Špeciálna kontrola na STK“.
Osvedčenie o schválení vozidla – formát pdf
Doklad totožnosti s fotografiou
je akýkoľvek medzinárodne uznaný doklad určený na identifikáciu osôb – osádky vozidla, t.j. občiansky preukaz, pas, atď.